top of page
 • Writer's pictureDawid Kowalczyk

Środa dzień bloga... #002 : 10 kluczowych pytań do DJ'a przed Bookingiem!

W tym odcinku skupimy się na kluczowych pytaniach które powinniście zadać DJ'owi zanim zarezerwujecie go na swoje wydarzenie.Przygotowując się do organizacji imprezy, wiele osób zadaje pytanie: "Jak wybrać idealnego DJa?". To pytanie warte uwagi, ale zanim skoncentrujecie się tylko na kosztach, warto zastanowić się nad kilkoma kluczowymi kwestiami. Bez względu na to, czy planujecie ślub, urodziny czy firmową imprezę, te pytania są nieocenione!


Poniżej znajdziecielistę 10 istotnych kwestii, które powinieneś poruszyć przed podjęciem decyzji o bookingu.1. Jakie jest Twoje doświadczenie?


Ważne jest, abyście zdali sobie sprawę z wcześniejszych doświadczeń DJa na różnych imprezach. Może się okazać, że mają idealne podejście do tego, co planujecie!


Podczas rozmowy z potencjalnym DJ-em, nie zapomnij zapytać, w jakiej formie prowadzi imprezy. Każdy DJ ma swój unikalny styl, a to, jak organizuje i prowadzi wydarzenie, może znacząco wpłynąć na atmosferę imprezy.


Czy DJ preferuje subtelne przejścia między utworami, czy może jest zwolennikiem dynamicznego i interaktywnego podejścia? Warto dowiedzieć się, czy DJ używa mikrofonu podczas imprezy. To pytanie jest kluczowe, szczególnie jeśli zależy ci na dodatkowym zaangażowaniu publiczności. Zorientuj się, czy DJ jest komunikatywny, czy raczej skupia się głównie na muzyce.


Ponadto, warto zapytać o to, czy DJ organizuje dodatkowe zabawy lub gry, aby podgrzać atmosferę imprezy. Niektórzy artyści są kreatywni i chętnie angażują się w interakcje z gośćmi, co może sprawić, że impreza stanie się jeszcze bardziej niezapomniana. Im bardziej poznasz preferencje i styl DJ-a, tym większe prawdopodobieństwo trafienia na kogoś, kto idealnie wpasuje się w charakter Twojego wydarzenia. To także świetny sposób na spersonalizowanie imprezy i uczynienie jej unikalną!


2. - Jakie gatunki muzyczne preferujesz?


Gdy poruszamy kwestię preferencji muzycznych, warto poszerzyć pytanie, aby lepiej zrozumieć, jak DJ podejście do różnorodności muzycznej. Oto kilka kwestii, które mogą uzupełnić to pytanie:


Dostosowywanie się do różnych gustów: Zapytaj DJ-a, jak radzi sobie z różnorodnością gustów muzycznych wśród gości. Czy potrafi płynnie przejść od jednego gatunku do drugiego, dostosowując się do preferencji słuchaczy?


Znajomość najnowszych trendów: Warto zorientować się, czy DJ śledzi najnowsze trendy muzyczne. Czy ma świadomość i umiejętność łączenia nowości z klasycznymi utworami, aby zadowolić różne pokolenia?


Znajomość specyfiki wydarzenia: Przypomnij DJ-owi charakter wydarzenia. Jeśli to uroczystość ślubna, może warto zapytać, czy DJ ma doświadczenie w dostarczaniu oprawy muzycznej na tego rodzaju imprezach.


Współpraca z gośćmi: Sprawdź, czy DJ jest otwarty na sugestie gości odnośnie wyboru utworów. Czy chętnie przyjmuje życzenia muzyczne, czy raczej trzyma się wcześniej przygotowanej playlisty?


Pamiętaj, że odpowiedzi na te pytania pomogą zbudować pełniejszy obraz tego, jak DJ radzi sobie z różnorodnością muzyczną. Wybierz DJ-a, który potrafi zaspokoić różnorodne gusta muzyczne gości i dostarczyć niezapomnianą muzyczną podróż podczas Twojego wydarzenia!


3. Jakie jest Twoje podejście do dostosowywania się do publiczności?


Rozwijając kwestię dostosowywania się DJ-a do publiczności, możemy skupić się na kilku kluczowych aspektach, które wpływają na interakcję i atmosferę imprezy:


Odczytywanie nastrojów: Zapytaj DJ-a, jakie metody stosuje, aby odczytać nastroje publiczności. Czy potrafi szybko dostosować repertuar do tego, co właśnie "żyje" na parkiecie?


Interakcja z gośćmi: Dowiedz się, czy DJ preferuje bardziej aktywne podejście, w którym angażuje się w interakcje z gośćmi, czy może stawia raczej na dyskrecję, skupiając się głównie na muzyce.


Zapytania o preferencje: Sprawdź, czy DJ ma zwyczaj pytać publiczność o preferencje muzyczne w trakcie imprezy. Czy otwarcie komunikuje się z gośćmi w kwestii wyboru utworów?


Różnorodność setów: Zorientuj się, czy DJ potrafi przygotować różnorodne sety muzyczne, które odpowiadają różnym grupom wiekowym i preferencjom wśród gości.


4. Czy masz swoje wyposażenie?


Podpunkt ten to kluczowa kwestia związana z techniczną stroną prowadzenia imprezy. Szczegółowe pytania w tej dziedzinie mogą obejmować:


Sprzęt audio-wizualny: Zapytaj DJ-a o rodzaj używanego sprzętu audio-wizualnego. Czy korzysta z najnowszych technologii, a może preferuje tradycyjne rozwiązania? Sprawdź, czy jego sprzęt jest wystarczająco potężny, aby obsłużyć wielkość sali, w której planujesz imprezę.


Mikrofon i system dźwiękowy: Czy DJ zapewnia mikrofon, jeśli jest potrzebny do przemówień, czy to powinno być dostarczone osobno? Sprawdź, czy system dźwiękowy jest klarowny i zbalansowany, aby każdy gość mógł cieszyć się wysoką jakością dźwięku.


Backupy i awarie: Zorientuj się, czy DJ ma plan awaryjny w razie problemów technicznych. Czy posiada zapasowy sprzęt, tak aby nawet w przypadku awarii można było szybko przejść do alternatywnego rozwiązania?


Logistyka i ustawienia: Przeanalizuj, jakie są wymagania techniczne dotyczące ustawień sprzętu. Czy DJ potrzebuje specjalnych przygotowań, czy może sam potrafi zorganizować i skonfigurować swoje wyposażenie?


Pytania dotyczące sprzętu pomogą upewnić się, że DJ jest dobrze przygotowany technicznie do obsługi Twojej imprezy. Sprawdzając te aspekty, minimalizujesz ryzyko niespodziewanych problemów i zapewnisz profesjonalną obsługę audio-wizualną na najwyższym poziomie.


5. Jaka jest Twoja polityka dotycząca przerw?


Podejście DJ-a do przerw w trakcie imprezy może znacząco wpłynąć na ciągłość atmosfery oraz zachowanie energii na parkiecie. W celu lepszego zrozumienia polityki przerw DJ-a, warto skoncentrować się na kilku aspektach:


Czas trwania przerw: Zapytaj DJ-a o planowane przerwy i ich długość. Czy mają być krótkie, czy raczej dłuższe? Zwróć uwagę, czy planowane przerwy odpowiadają oczekiwaniom gości i charakterowi wydarzenia.


Zapewnienie ciągłości muzyki: Sprawdź, jak DJ planuje utrzymać ciągłość muzyczną w trakcie przerw. Czy używa dodatkowych elementów muzycznych, takich jak playlisty wcześniej przygotowane na przerwy, aby uniknąć chwil ciszy?


Komunikacja z organizatorem: Dowiedz się, czy DJ jest skłonny komunikować się z tobą w trakcie przerw. Czy są planowane jakiekolwiek ogłoszenia, zmiany w harmonogramie, czy może prośby od gości podczas tych momentów?


Zróżnicowanie przerw: Zorientuj się, czy DJ planuje zróżnicowanie przerw w zależności od różnych etapów imprezy. Czy, na przykład, przerwy są krótsze w trakcie najbardziej energetycznej części, a dłuższe podczas momentów, gdy goście odpoczywają?


Pytania te pomogą w zrozumieniu, jak DJ zarządza przerwami i czy podejście to jest zgodne z oczekiwaniami organizatora i gości. Dzięki temu unikniesz nieporozumień dotyczących harmonogramu i utrzymanie energii imprezy na odpowiednim poziomie.


6. Czy masz backup plan na wypadek awarii sprzętu?


Pytanie o plan awaryjny jest kluczowe, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami technicznymi w trakcie imprezy. Poniżej znajdują się aspekty, które warto rozwinąć:


Zapasowy sprzęt: Zapytaj DJ-a, czy posiada zapasowy sprzęt, takie jak dodatkowy mikser, konsola, czy komputer. W przypadku nagłej awarii jednego z elementów, obecność backupu może znacznie zminimalizować zakłócenia.


Rozwiązania awaryjne: Dowiedz się, jak DJ planuje reagować na ewentualne problemy. Czy ma doświadczenie w szybkim rozpoznawaniu i usuwaniu usterek, czy też może szybko przejść do używania zapasowego sprzętu?


Testowanie przed imprezą: Zorientuj się, czy DJ przeprowadza testy sprzętu przed każdą imprezą. Regularne sprawdzanie sprzętu może pomóc w identyfikacji potencjalnych problemów jeszcze przed rozpoczęciem wydarzenia.


Komunikacja w razie awarii: Sprawdź, czy DJ ma ustaloną procedurę komunikacji w razie wystąpienia awarii. Czy szybko informuje o problemach organizatora, abyście mogli wspólnie podjąć decyzję o dalszych krokach?


Zadając te pytania, zabezpieczasz się przed ewentualnymi zakłóceniami i zwiększasz szanse na płynny przebieg imprezy nawet w przypadku niespodziewanych trudności technicznych. To kluczowy element profesjonalizmu DJ-a i jego gotowości na wszelkie okoliczności.


7. Jakie są Twoje preferencje dotyczące oświetlenia?


Oświetlenie może znacząco wpłynąć na atmosferę imprezy, dlatego warto zgłębić preferencje DJ-a w tej kwestii. Poniżej znajdują się aspekty, które warto rozwinąć:


 • Rodzaj oświetlenia: Zapytaj DJ-a o rodzaj używanego oświetlenia. Czy to są efekty LED, laserowe, ruchome głowy, czy może tradycyjne reflektory? Poznaj preferencje i możliwości, aby dopasować atmosferę świetlną do charakteru imprezy.

 • Synchronizacja z muzyką: Czy DJ potrafi zsynchronizować efekty świetlne z muzyką? Efekt synchronizacji może dodatkowo wzmocnić wrażenia wizualne i stworzyć dynamiczną atmosferę.

 • Intensywność oświetlenia: Dowiedz się, jak DJ reguluje intensywność oświetlenia w trakcie różnych momentów imprezy. Czy potrafi dostosować światło do różnych etapów wydarzenia, takich jak pierwszy taniec czy momenty bardziej energetyczne?

 • Możliwość dostosowania do przestrzeni: Zorientuj się, czy DJ ma doświadczenie w dostosowywaniu oświetlenia do różnych przestrzeni. Czy potrafi efektywnie oświetlić zarówno niewielką salę, jak i większą przestrzeń, tak aby stworzyć odpowiednią atmosferę?


Pytania te pomogą lepiej zrozumieć, jak DJ planuje obsługiwać aspekt wizualny imprezy. Odpowiedzi na nie pozwolą dostosować oświetlenie do oczekiwań i charakteru wydarzenia, co z pewnością wpłynie na ostateczne wrażenia uczestników.8. Czy można dostarczyć własną playlistę utworów?


Pytanie o możliwość dostarczenia własnej playlisty utworów pozwoli dostosować muzyczne doświadczenie do preferencji organizatora lub gości. Poniżej znajdują się elementy, które warto rozwinąć:


 • Otwartość na sugestie: Zapytaj DJ-a, czy jest otwarty na sugestie dotyczące utworów od ciebie lub od gości. Czy jest elastyczny i gotów uwzględniać propozycje, aby stworzyć playlistę dopasowaną do gustów wszystkich uczestników imprezy?

 • Proces dostarczania playlisty: Sprawdź, jaki jest preferowany sposób dostarczania playlisty utworów. Czy DJ preferuje otrzymać ją wcześniej, aby przygotować się do wydarzenia, czy może jest gotów dostosować playlistę spontanicznie w trakcie imprezy?

 • Balans między życzeniami a profesjonalizmem: Zorientuj się, czy DJ potrafi zachować równowagę między życzeniami gości a profesjonalnym podejściem do kreowania atmosfery imprezy. Czy jest gotów dostosować playlistę zgodnie z dynamiką wydarzenia, jednocześnie respektując preferencje muzyczne?

Pytanie o dostarczenie własnej playlisty pozwala lepiej dostosować muzykę do oczekiwań i gustów, co z pewnością wpłynie na pozytywne wrażenia uczestników imprezy.


9. Jakie są Twoje zasady dotyczące umów i opłat?


Kwestie finansowe i zasady współpracy są istotne, aby uniknąć nieporozumień i zapewnić klarowne warunki współpracy. Poniżej znajdują się elementy, które warto rozwinąć:


 • Struktura opłat: Zapytaj o strukturę opłat – czy to jest stała stawka godzinowa, pakietowa czy może opłata za całe wydarzenie? Czy istnieją dodatkowe koszty, takie jak dojazd czy zakwaterowanie?

 • Warunki płatności: Sprawdź, jakie są warunki płatności. Czy DJ wymaga zaliczki, jak duża jest ta kwota i kiedy powinna zostać uregulowana? Jakie są terminy dla pozostałych płatności?

 • Polityka anulacji: Zorientuj się, jakie są zasady anulacji ze strony DJ-a i związaną z tym polityką zwrotów. Czy istnieją określone warunki, w jakich możesz odwołać usługi DJ-a?

 • Zakres usług w cenie: Sprawdź, co dokładnie obejmuje podana cena. Czy DJ zapewnia dodatkowe elementy, takie jak oświetlenie czy mikrofon, czy są one dodatkowo płatne?

 • Umowa pisemna: Czy DJ proponuje podpisanie umowy? Umowa pisemna to kluczowy element, który chroni obie strony przed nieporozumieniami i zapewnia klarowność warunków współpracy.

 • Dostępność dodatkowych usług: Zapytaj, czy DJ oferuje dodatkowe usługi, takie jak montaż dźwięku na ceremonii ślubnej, przenośne nagłośnienie na innych pomieszczeniach czy inne elementy, które mogą urozmaicić obsługę muzyczną.

Pytania te pomogą wypracować jasne porozumienie dotyczące finansów i warunków współpracy, co jest kluczowe dla udanej organizacji imprezy.10. Czy możesz udostępnić referencje?


Poproszenie o referencje od poprzednich klientów pozwoli uzyskać opinie na temat doświadczeń innych osób z danym DJ-em. Poniżej znajdują się elementy, które warto rozwinąć:


 • Referencje od klientów: Zapytaj DJ-a, czy może dostarczyć referencje od klientów, dla których wcześniej pracował. Posiadanie referencji może być potwierdzeniem profesjonalizmu i pozytywnego podejścia do współpracy.

 • Recenzje online: Sprawdź, czy DJ posiada recenzje online na platformach takich jak Google, Facebook czy inne branżowe strony. Recenzje od innych klientów mogą dostarczyć dodatkowych informacji na temat jakości usług.

 • Doświadczenie na podobnych wydarzeniach: Zorientuj się, czy DJ miał okazję obsługiwać podobne wydarzenia do planowanej imprezy. Czy ma doświadczenie w obsłudze ślubów, urodzin czy eventów firmowych?

 • Komunikacja z klientami: Sprawdź, jak DJ komunikuje się z klientami. Czy jest dostępny do kontaktu, szybko odpowiada na pytania i podejmuje się inicjatywy w rozwiązywaniu ewentualnych problemów?

Poprzez zdobycie referencji, możesz zyskać pewność co do profesjonalizmu i jakości obsługi DJ-a. To również doskonały sposób na dowiedzenie się, czy styl i podejście danego DJ-a są zgodne z oczekiwaniami klientów.


To tyle na dziś! Myślę że to bardzo obszerny tekst który dla Was napisałem. Niestety, często ludzie dzwoniący do mnie skupiają się jedynie na pytaniu o koszty, pomijając kluczowe kwestie. Zadając powyższe pytania, zyskacie pełniejszy obraz umiejętności i profesjonalizmu DJ'a, co pozwoli Wam dokonać bardziej świadomego wyboru i zminimalizować ryzyko niespodzianek w trakcie imprezy.Pamiętajcie, że komunikacja to klucz do udanej współpracy!


Pozdrawiam,


DAVE- Polski DJ/ Wodzirej w UK!

61 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page